מה באמת עומד מאחורי נוסחת ההצלחה של 'סיון ביצוע' בצמצום ליקויי הבנייה?

ליקויי בנייה הם אחת המחלות הכרוניות של ענף הבנייה בישראל, סיפור על עשרות שנים של הזנחה, העלמת עין ועיגולי פינות. מחקר של הטכניון חושף כי כל הדירות החדשות בישראל, ללא יוצא מן הכלל, סובלות מליקויי בנייה. מדי שנה מוגשות בישראל למעלה מ-7,000 תביעות בנושא, והנזקים הכספיים הישירים מסתכמים בכ- 612 מיליון שקלים, הנופלים על כתפי החברות הקבלניות והיזמיות.

המחקר מגלה עוד כי ליקויי הבנייה מהווים כ-15% מתקציב הפרויקט, מה שמעלה תהייה: האם הגיוני לבזבז 15% מהתקציב על טיפול בליקויים שיצרנו בעצמנו?! אך הנזק האמיתי הוא לא רק הנזק הכלכלי, אלא הפגיעה במוניטין ובתדמית החברה.

התלונות והתביעות: כשהמוניטין נמצא על הכף

בענף הבנייה, המוניטין הוא הכל. עם העלייה המתמדת במחירי הדיור, ישראלים משלמים הון עתק על דירה ומצפים בצדק לקבל מוצר מושלם, במיוחד כשמדובר בדירה חדשה מקבלן.

הרוכשים מגיעים עם ציפיות גבוהות ומלווים במהנדסי בדק, כך שאפילו הליקויים הקטנים ביותר הופכים במהירות לכדור שלג. הליקויים מתפשטים בקבוצות הוואטסאפ של הדיירים, ותלונה בודדת מתפתחת לשרשרת של תלונות ותביעות בתהליך בלתי נמנע.

בתרחיש האופטימי, הסכסוך מסתיים בתיקונים שיכולים להגיע לעלויות של עשרות אלפי שקלים לדירה ואף יותר. במקרה הפחות מוצלח, הסכסוך מתדרדר להליך משפטי הדורש השקעת זמן וכסף רב. צריך לנהל את התיק, לשכור עורכי דין, להכין כתב הגנה, לגבש חוות דעת הנדסיות, להתייצב לדיונים והרשימה עוד ארוכה. ההליכים המשפטיים נמשכים שנים, ולרוב מעסיקים אישית את הבכירים ביותר בחברה.

הנזק התדמיתי אינו נשאר רק בין רוכש הדירה לחברה בלבד, המשפט: “תיזהרו מחברה X, לא תאמינו מה עברנו” הופך למנטרה קבועה בשיחות עם חברים ומשפחה. שמה של החברה מוכתם בכל מפגש חברתי או סמול-טוק במעלית. ובשונה מהליקויים, זהו נזק שאותו כבר לא ניתן לתקן.

״אתה יכול לעבור ליד תקלה אקוטית ופשוט לא לראות אותה״

הבשורה הטובה: ליקויי בנייה אינם גזירת גורל וניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות. ‘סיון ביצוע’ היא דוגמה חיה לכך, עם הצלחה מרשימה בצמצום ליקויי הבנייה תוך זמן קצר.

“אתה נכנס לאתר, הולך בקומה, חושב שיש לך בעיות, אבל אתה לא באמת יודע אם זה תקין או לא.״ אומר הנדסאי גל פלג, מנהל בקרת האיכות בחברה, ״אתה יכול לעבור ליד תקלה אקוטית, כזו שאם התיקון שלה לא יבוצע מיד היא תתגלגל לסכומי עתק, ופשוט לא לראות אותה“. 

משה ריקובר, סמנכ”ל הלקוחות בחברה, מוסיף: ״יש המון ליקויי בנייה. כדי לשפר את התהליכים אנחנו חייבים לשכלל את הבקרה״.

ב’סיון ביצוע’ הבינו שיש פער ידע עצום אצל אנשי הביצוע, וללא הכוונה מקצועית בבקרה ובפיקוח על תהליכי הבנייה, לעולם לא יצליחו לאתר את הליקויים בזמן.

הסוד לצמצום הנזקים הכספיים

מחקר הטכניון מצא שעלות תיקון הליקוי סמוך למועד היווצרותו תהיה רק 1% מעלות התיקון שתידרש אחרי המסירה. אם לא תמצאו את הליקוי בזמן – תשלמו עליו פי 100! כן כן, קראתם נכון – פי 100.

המחקר גם חושף שהמפקחים מזהים רק כ-3% מהליקויים ומנהלי העבודה, שנמצאים באתר מסביב לשעון, מפספסים כ-90% מהליקויים. המחקר מדגיש כי הגורם העיקרי לליקויי הבנייה הוא חוסר הידע של אנשי הביצוע.

ידע זה כוח, זמן זה כסף

ב’סיון ביצוע’ הפנימו שהם חייבים לקחת את השליטה לידיים, לתת לעובדים את הידע החסר כדי לבצע בקרה אמיתית על העבודות בשטח ולאתר את הליקויים בזמן. לשם כך שלחה החברה את גל פלג, מנהל בקרת האיכות, שהצטרף לעובדים נוספים בקורס לבדיקת איכות מבנים של איגוד המהנדסים.

יובל פולק, מהנדס ביצוע בחברה, מספר: ״היום, לא צריך להתבסס על זיכרון של מנהלי עבודה שכבר 30 שנה במוח שלהם יש תקנים ישנים. זה מביא אותנו לרמת ביצוע הרבה יותר גבוהה״.

פלג מוסיף: ״ עשינו את זה בעצם כדי ליישר קו ברמת החברה, שלא כל אתר יעשה מה שנראה לו. יש תקן, יש תקנה, יש חוקים ואנחנו עובדים לפיהם. סטנדרט אחיד זה המפתח אצלנו״.

״מעבר להיבט המקצועי, הקורס העצים אותי כבקר איכות ברמה הפנימית והאישית. הלימודים בנו לי את הביטחון מול מהנדסים, מנהלי פרויקטים ומנהלי עבודה. המילה שלי הפכה לסוף פסוק כי היא מבוססת. זה עובד גם בכיוון השני, באופן שבו מתייחסים אליי המהנדסים ומנהלי העבודה. הנהלת החברה נותנת לי גב, כי מבינים שידע זה כוח וזמן זה כסף״.

הפיכת הליקויים לזניחים: המסע של 'סיון ביצוע' למצוינות בבנייה

“בעלי הדירות בישראל רוצים דירה מושלמת כשהם קונים דירה חדשה מקבלן”, אומר סמנכ”ל הלקוחות ב’סיון ביצוע’, משה ריקובר, “בענף שליקויים הם השם השני שלו, היה לנו חשוב לשבור את המעגל. הבנו שאנחנו חייבים לשכלל את הבקרה ולהפחית את הליקויים למצב שהם פרמטר כמעט זניח בתקציב שלנו״.

“אנחנו היום מייצרים במסות”, אומר פלג, “אבל בסוף, אותו לקוח קנה דירה אחת בלבד ושם את מיטב כספו וסיכן המון בשביל לקנות את הדירה הזו. אנחנו רוצים לייצר לו דירה שהיא לא פחות ממושלמת. אני מסתובב בדירות בידיעה שיבוא המהנדס בדק של הדיירים והוא לא יימצא תקלות”.

רוצים גם לשלוט בבקרה ולהימנע מליקויי הבנייה?

השאירו פרטים וקחו שליטה על איכות הפרויקטים שלכם:

אל תחכו שתקרית קטנה תהפוך למשבר תדמיתי
ותהיו אלה שחתומים על השינוי אצלכם בחברה.

רוצים גם לשלוט בבקרה ולהימנע מליקויי הבנייה?

השאירו פרטים וקחו שליטה על איכות הפרויקטים שלכם:

אל תחכו שתקרית קטנה תהפוך למשבר תדמיתי
ותהיו אלה שחתומים על השינוי אצלכם בחברה.